dji yetkili servis

DJI yetkili servis: DJI Drone kalibrasyonu nasıl yapılır?

Bildiğiniz gibi Dji drone’u kendi sınıfı içinde en kalitelisi ve profesyonelindir, Dji bunları elde etmek için insanlık tarihinin en gelişmiş teknolojilerinden olan yer pusula, ivme ölçer ve cayroskop ve  irtifa ölçer gibi bir çok sistemleri kullanıyor. Bu sistemler çok hassas oldukları için çoğu zaman uçuştan önce bunları kalibre etmemiz gerekiyor. (drone üzerinde bir sistemin kalibre olmaması drone’u yapay zekadan çıkarıp tam bir geri zekalı eder🥲)

Dji drone kalibrasyonu eğitim konusunda YouTube’da ve bazı sitelerde yazılar ve video’lar bulabilirsiniz, ama Kapsamlı ve eksiksiz olmadıkları için kullanıcılara pek faydalı olmuyorlar.
dji Türkiye yetkili servis ve satış olarak bu makalede yazı, foto ve video olarak dji kullanıcılarının drone kalibrasyon konusunda olan sorunlarını tam şekilde ve tüm dji Drone’ları için ele alacağız. yenede Dji drone ile ilgili bu konuda ve başka konularda her zaman bizi arayıp teknik destek alabilirsiniz.

IMU Kalibrasyonu

Dji drone IMU kalibrasyonu nedir ve nasıl yapılır?

IMU = İnersiyal Ölçme Ünitesi
IMU’nun görevi drone’un hızını, dönme açısını ve dönüklük miktarlarını belirlemektedir.
Yukarıdaki izahat IMU sisteminin drone için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. IMU kalibre olmadan uçuş yaparsanız eğer drone havada kendi dengesini koruyamaz ve stabil bir uçuş gerçekleştiremezsiniz.

Ne zaman IMU kalibrasyonu gerekiyor ?

  1. Sert iniş olduğunda.
  2. Bir yere çarpma veya kaza yaşadıktan sonra. ( ufak veya büyük )
  3. Drone’u bir yerden başka bir yere taşıdıktan sonra.
  4. Her 10 uçuştan sonra. ( ayda iki kez )

DJI Phantom 3 IMU Kalibrasyonu

Phantom 3 serisi Drone’lara DJI Go uygulamasından IMU kalibrasyon yapılır.
Bu işlemi yapmak için drone ve kumandanın açık olup ve birbirine bağlanması gerekiyor. ikinci aşamada DJI GO uygulamasında kamera mod’u açıyor ve yukarı sağ köşede manu’ya dokunuyoruz, açılan sayfada yukarı sol köşede drone işareti olan “MC Settings” butonuna dokunuyoruz, sayfanın en alt kısmında “Advanced Settings” butonuna dokunuyoruz, sonra açılan listede “Sensors State” seçiyoruz. Açılan sayfada sensörlerden alınan veriler gösteriliyor. (eğer bu sayfada dörtgenlerin içerisinde rakam yoksa drone’da arıza var demektir, cihazı Dji yetkili servise göndermeniz gerekiyor) bu sayfanın alt kısmında “IMU calibration” butonuna tıklayınca kalibrasyon işlemi başlıyor, bu işlem 2 ela 15 dakika sure bilir.

Phantom 3 drone kalibrasyon yaparken dikkate almanız gerekenler:

  1. Drone’u tamamen düz bir zemine bırakın.
  2. Drone’un demir ve manyetik alandan uzak olması gerekiyor.
  3. Drone ve kumandanın pilinin yüzde elimden yukarı olması öneriliyor.
  4. IMU işlemi bitene kadar cihaza dokunmayınız.

DJI mavic 2 enterprise IMU kalibrasyonu

IMU kalibrasyonu yapmadan önce drone ve kumandanın pilinin 30% yukarı olmasından enin olun. drone’u şekildeki gibi  tamamen düz bir zemine bırakın. 

dji mavic 2 enterprise servisi

İlk adımda drone ve kumandayı çalıştırın ve normal kumanda (ekransız kumanda) kullanıyorsanız eğer kumandanı doğru bir şekilde cep telefon veya tabletinize takıldığından emin olun.

İkinci adımda Dji pilot uygulamasında “Manual Flight” yazan kısma dokunduktan sonra açılan kamera görüntüsü sayfasında sağ üst köşede üç nokta ile belirlenen ayarlar kısmına dokunuyoruz ve “flight Controller Settings” kısmını seçiyor ve öne çıkan listeden “sensor status” butonuna dokunuyoruz.

Önümüze çıkan sayfada Yatay çizgiler IMU sensörlerinin durumu gösteriyor:

Yeşil: sensör durumu iyi kalibrasyona gerek yok.
Yeşil: sensör durumu iyi kalibrasyona gerek yok.
Sarı ve kırmızı: drone IMU kalibrasyonu istiyor.
Sarı ve kırmızı: drone IMU kalibrasyonu istiyor.

Çizgilerden herhangi birisinin boş olması yani hiç bir rengin olmaması, drone’un IMU sensörlerinde donanımsal bir arıza olduğunun gösteriyor.

IMU sensörlerin birinde arıza olduğunu gösteriyor
IMU sensörlerin birinde arıza olduğunu gösteriyor

Durum çizgilerin hemen alt kısmında mavi renkli  “Calibrate IMU” butonuna dokunarak IMU kalibrasyonunu başlatabiliriz.

Kalibrasyon sayfasına çekiş yapılan sonra aşağıda mevcut olan videoyu takıp ederek aşama aşama uygulamanın istediği gibi drone’u çevirerek kalibrasyonu başarılı bir şekilde bitirebilirsiniz.

5/5 (1 Review)

2 thoughts on “DJI yetkili servis: DJI Drone kalibrasyonu nasıl yapılır?”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button Scroll to Top