drone tamircisi: DJI drone’larda Eve Dönüş (RTH) Güvenlik sistemi Nasıl Kullanılır?

drone'um kayıp oldu
dji otomatik eve dönüş Sistemi nasıl çalışıyor

Dji Drone tamircisi olarak bugün Djiın önemli bir özeliği olan return to home  (eve dönüş Sistemi) konusunu anlatacağız. Dji servis tecrübelerimize dayanarak çoğu kullanıcıların bu konuyu doğru Şekilde bilmediklerini görüyoruz oyusakı otomatik eve dönüş drone’un kap olmasını ve kaza yapmasını Önler .

DJI’nin eve dönüş sistemi, DJI drone’larının  kullanışlı bir özelliğidir, ancak çalışma şeklinde bir farklılık olabilir ve bu da ne yazık ki bazı pilotlar için kazalara yol açar. Bu yüzden cihazın ne olduğuna ve nasıl çalıştığına derinlemesine bir göz atmalısınız. Çünkü bu özellik dikkat edilmesi gereken bir durum ve drone’nunuzu kırılmaktan kurtarabilir.

3 Tür DJI Eve Dönüş yöntemi Vardır

Dji eve d önüS,
eve dönüş yntemleri yöntemleri

Düşük Pil RTH :

Adından da anlaşılacağı gibi (RTH) Akıllı uçuş bataryası, uçağın dönüşünü etkileyebilecek noktaya kadar tükendiğinde tetiklenir. Bu durum olduğunda DJI GO/4 uygulamasında bir istem belirecek ve 10 saniyelik bir geri sayımdan sonra herhangi bir işlem yapılmazsa drone otomatik olarak ayarlanan RTH yüksekliğine yükselmeye ve geri dönmeye başlayacaktır. Bununla birlikte pil gücü kritik derecede düşükse, drone otomatik olarak inecek ve pilot tarafından iptal erilemeyecektir. Bu, kaçınılması gereken bir RTH tipidir, tıpkı pilotların yakıt ışığının yanıp sönmeye başladığı bir durumda olmak istememesi gibi.

Dji drone tamircisi olarak bu durumdan kaçınmayı tavsiye ediyoruz. uçuş zamanı pil Seviyesini hep kontrol altında tutmanız ve kritik Seviyeye inmeden eve dönüş yapmamız gerekiyor.

pil düşükken otomatik eve dönüş yapabilirSiniz

Arıza Güvenliği RTH :

Arıza güvenliği RTH, drone’nunuzu uzaktan kumandayla kullanırken 3 saniye boyunca ya da Wİ-Fİ açıkken 20 saniye sinyal kaybettiğinde gerçekleşir. Başladığı zaman da nasıl kurulduğuna bağlı olarak 3 şeyden birini yapacaktır. Eğer RTH’ye ayarladıysanız, ilk olarak ayarlanan RTH yüksekliğine ulaştığında ve size geri uçmaya başladığında sinyali geri aldığınızda iptal edebilirsiniz. İkinci olarak Drone’u Hower’a ayarladıysanız, drone’nuz sadece mevcut konumda havada duracaktır, böylece ona doğru yürüyebilir ve sinyalinizi yeniden oluşturabilirsiniz. Eğer sinyali yeniden oluşturamazsanız ve pil RTH’si tetiklenirse, drone pil RTH ayarlarınıza bağlı olarak ya eve dönecek, ya da inecektir. Üçüncü işlemde ise mevcut konuma inecek şekilde ayarlanmasıdır.

Akıllı RTH:

Bu, uzaktan kumandanızdaki veya uygulamadaki RTH düğmesine dokunduğunuzda kullanıcı tarafından tetiklenen RTH’dır. Bunun için uzaktan kumandadaki uçuş duraklat düğmesine veya durdur simgesine basılması gerekir. Bu durumda phantom 4 pro veya Advanced ile uçuyorsanız, drone yükselmeye başlamadan ve doğrudan size geri uçmadan önce uçuş yolunu 30 saniye boyunca takip edecektir. Hatırlamanız gereken şey şudur ki, drone’nuz RTH düğmesine bastığınızda sizden 20 metreden daha yakınsa o zaman tam olduğu yere inecektir, ancak iniş bölgesi tehlikeliyse inmek için güvenli bir yer bulmaya çalışacaktır, ya da pilot manuel olarak kontrolü ele alıp, cihaz inene kadar alçak bir yükseklikte uçmalıdır.

DJI GO/4’te RTH Ayarları

akıllı eve dürüş modu
akıllı eve dönüş modu

Dji drone tamircisi olarak DJI’nin eve dönüşünün farklı türlerine baktık, şimdi DJI GO /4’te ki RTH’yi etkileyen ayarlara bir göz atalım.

Daha fazla bilgi için DJI GO /4 kılavuzuna bakın.

Enable Vision Positioning

İniş koruması ve hassas inişin çalışması için görüş konumlandırmayı etkinleştirin. Bunu yapmanızın tek nedeni su gibi yansıtıcı bir yüzey üzerinde uçmanız için  geri yansıyan ışığın VPS’yi bozmasını engellemektir.

DJI Teknik Destek

Landing protection

Drone, iniş için uygun olduğundan emin olmak üzere önce zemini tarayacağından iniş koruması başka bir kullanışlı ayardır. Uygunluk yoksa drone, iniş için bir alan bulmaya çalışacaktır.

Precision landing

Hassas iniş, drone’nun kalkıştan sonra kısa bir süre duraklaması ve iniş bölgesinin bir fotoğrafını çekmesidir. Böylece daha doğru bir şekilde geri gelerek, resmi sensörün altında gördüğüyle eşleştirir.

Dji servisi istanbul
drone tamircisi ve Dji servisi istanbul

RTH Obstacle Check

RTH engel kontrol ayarı, drone’nuzun RTH sırasında engelleri kontrol ederek, tespit hâlinde drone’nun bundan kaçmak için yükselmesini sağlar. Bu ayarı etkinleştirdiyseniz, drone için engelden kaçınmayı devre dışı bırakmış olsanız bile, drone’nuzun kontrolünün devam edeceği anlamına gelir.

phantom 4 servisi

Tüm bu ayarları varsayılan olarak ayarlamak ve bunları her zaman açık tutmak iyi bir fikirdir. Bu ayarların hiçbirini kapatmadığınızı ara sıra kontrol etmenizde de fayda vardır. Ancak spark, bu ayarlara sahip olmadığı için yukarıdakilerin hepsi geçicidir. Bunun yerine sadece açıp, kapanabilen “sensör durumu” ayarına sahiptir.

Drone tamircisi DJI’nin Güvenle Eve Dönüşü Nasıl Sağlanır?

Öncellikle konumunuzu en az 10 uydu GPS bağlantısıyla kaydetmeniz gerekir. Kalkış noktanız drone’nuzun önceki konumudur ve uzaktan kumandanız nerede olursa olsun, doğru olup, olmadığını kontrol edin. Daha sonra eve dönüş irtifanızı bölgedeki her şeyden daha yüksek olacak şekilde ayarladığınızdan emin olun. Eğer şehir alanında Drone’u  uçurmuyorsanız veya etrafta büyük yapılar yoksa 100 metreye kadar ayarlamanız yeterlidir. Artık RTH’nizin kullanımı güvenlidir, ancak her zaman olduğu tam kontrole sahip olmak istiyorsanız, drone’nuzu kendiniz indirmelisiniz.

Yine Spark’ın eve dönüşünün biraz farklı olduğunu belirtmekte fayda var. Spark’ın RTH’sı tetiklendiğinde drone konumundan 3 metre ila 20 metre arasındaysa drone, RTH at Current altitude ( DJI GO/4’te varsayılan ayar) seçeneği devre dışıyken otomatik olarak inecektir. Seçenek etkinleştirilirse kıvılcım 2,5 m veya daha fazla yükseklikteyse yükselmez. Ancak 2,5 m’nin altındaysa RTH sırasında 2,5 m’ye yükselir. Son olarak eğer kıvılcım 20 metreden daha uzaktaysa eve dönmeden önce ayarlanan RTH seviyesine yükselir.

Spark’ın RTH’sı sırasında bilmeniz gereken bir diğer şey, 100 metreden daha uzaktaysa drone’nun eve 10 m/s hızla döneceği ve engellerden kaçamayacağıdır. Bununla birlikte RTH 100 metreden daha yakın bir mesafede kullanılırsa  etkinleştirilme sonrası  aydınlatma koşulları yeterliyse Spark, engellerden kaçınacaktır.

DJI’nin eve dönüşü, sinyal kaybı veya düşük pil durumunda drone’nuzu kurtarabilecek etkili bir yedekleme çözümüdür. Ancak geri dönüş için kurulumunun doğru bir şekilde yapıldığından emin olmanız gerekir.

Dji drone tamircisi olarak sorularınızı yanıtlamaya daima hazırız.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Call Now Button